Obkladové palubky se požívají především na plochy, které jsou často mechanicky namáhány, nebo jsou vystaveny zvýšenému fyzickému kontaktu. Může jít například o stěny kolem postelí, dětských pokojů, jídelních koutů, stěny v restauracích, na chodbách. Dalším důvodem k použití dřevěných palubek může být snaha o lepší celkový estetický vzhled stěny, případně snaha o zlepšení jejích izolačních vlastností, a to jak o zvukových, tak i tepelných.

Tyto palubky působí velmi dekorativně, plní funkci omítky a částečně i zateplení. Ovšem jak vnitřní, tak venkovní dřevěné obklady mají své zákonitosti, které musíme dodržovat, aby splnily očekávání, zůstaly funkční, v dobrém stavu a co nejdelší dobu.

Palubky se vyrábí z masivního dřeva. Především smrk a borovice jsou pro svou kvalitu a texturu vysoce ceněny. Pro venkovní obklady stěn se vzledem k větším vlhkostním vlivům a hlavně velkým tepelným změnám doporučují používat silnější profily obkladových palubek (síla 19 mm a více), pro účely interiérové většinou postačují obkladové palubky slabší (od 12 mm).

Nabízíme také impregnační přípravky společnosti Stachema pro ochranu dřeva proti škůdcům. Dřevo napadené dřevokazným hmyzem, dřevozbarvujícími a dřevokaznými houbami a plísněmi ztrácí svou pevnost, statické i izolační vlastnosti a mění vzhled a při větším napadení dochází až k jeho úplné destrukci. Využijte nabídky imregnace dřeva v Ostravě, Opavě od nás.

Tip: Instalace obkladových palubek

Aplikace jakéhokoliv stavebního materiálu vyžaduje vždy určité technologické a konstrukční zásady. Montáž dřevěných palubek rovněž nelze nikterak podcenit. S ohledem na materiál – dřevo, jakožto hygroskopický materiál (podléhá vlivům vody a vlhkosti – bobtnání, sesychání).

Palubky určené na vnitřní obklady se doporučují před montáží zhruba na 14 až 30 dní uložit na budoucí místo určení. Doba takovéto „aklimatizace“ závisí na tloušťce materiálu palubek . Samozřejmostí je čisté a vyschlé prostředí s rovným podkladem a teplotou, která odpovídá celoroční interiérové (18–25º C) a palubky je potřeba vybalit z neprodyšné fólie.

U obkladů v exteriérech je kromě povrchové úpravy důležitá i tzv. „konstrukční“ ochrana dřeva. Dobré a kvalitní nátěry zaručí palubkovému obkladu delší životnost a sníží náklady na údržbu.

Kvalitativní třídění obkladových a podlahových palubek najdete zde.

Marušík HOLZ sro

Volejte

728 058 069

PO-PÁ: 7:00 - 16:00
SO: 8:00 - 11:00

Napište nám

Prodejna Ostrava

MARUŠÍK HOLZ s.r.o.
K Turkovu 3286/3
Ostrava - Martinov

Kontakt