Jistě to znáte. Už s prvními jarními dny nás to všechny láká ven z domu, do zahrad a toužíme po relaxaci v přírodě.  K tomuto účelu je téměř nezbytné postavit odolnou, praktickou a navíc i krásnou dřevěnou terasu.

Nad čím se před stavbou terasy zamyslet?

V první řadě je dobré se zamyslet nad tím, kde terasu umístíme. Záleží také na tom, k jakým účelům budeme terasu používat.

Terasa je vždy jakýmsi prodloužením obytné zóny a spojí ji se zahradou. Měli bychom ji tedy směřovat vždy podél dveří vedoucích na zahradu. Nikdy nesmíme zapomenout, že principem pravé terasy, je plynulé přecházení z obytných místností na terasu a zpět. Tuto funkci by měla splňovat i za nepříznivého počasí (přechod z domu ven bez přezouvání).

Jednou z hlavních zásad je, že terasa by měla být postavena jako ucelená konstrukce z jednoho ze zvolených materiálů a pokud použijeme dřevo, měli bychom používat stejné dřevo na celou terasu. V opačném případě pak může docházet k nestejnoměrnému pnutí.

Je několik způsobů, jak založit terasu.

Jedním z nich je založení na betonový základ, betonové patky nebo patky zatlučené do země. Do nich se pak ukotví konstrukce terasy a případně v budoucnu i zastřešení terasy. Velmi důležité je, aby byl podklad pod terasou mírně svažitý, důkladně utužený a vysypaný štěrkem. Potřebujeme také zabránit prorůstání trávy, kterému zabráníme výběrem správné geotextilie.

Nezapomeňte, že pokud bude terasa přímo sousedit s domem, měla by být v mírném sklonu od stěny domu.

TIP: Dům od terasy můžete rozdělit tím, že obložíte fasádu pruhem materiálu, který jste použili na stavbu.

V případě, že nepoužijete patky, můžete položit základní konstrukci terasy z hranolů přímo na geotextilii, nebo popř. na štěrkové či pískové lože. Nikdy by se nemělo stát, že terasu vybudujete na nezpevněné ploše (trávníku).

Prkna kotvíme do dřevěné konstrukce roštu nerezovými vruty, hlavičky vrtů jsou v prknech zapuštěné.

TIP: Ideální vzdálenost hranolů roštu je např. u prken silných 25 mm cca 45 cm (30 - 40 mm cca 50 cm, 50 – 60 mm cca 60 cm).

TIP: Když položíte terasová prkna ve směru průběhu drážek v lehkém spádu, bude dešťová voda odtékat rychleji.

Patříte mezi domácí kutily? Zvládnete to sami bez odborníků.

Pokud tedy patříte k zdatnějším kutilům, můžete se do stavby terasy pustit sami. Určitě to zvládnete, i když Vám to bude trvat trochu déle než profesionálům. Radost z vlastnoručně a dobře odvedené práce je ale k nezaplacení!

Marušík HOLZ sro

Volejte

728 058 069

PO-PÁ: 7:00 - 16:00
SO: 8:00 - 11:00

Napište nám

Prodejna Ostrava

MARUŠÍK HOLZ s.r.o.
K Turkovu 3286/3
Ostrava - Martinov

Kontakt