Dřevěná pergola: Módní trend i prostor pro trávení pohodových chvil na zahradě

S tím, jak se mění stavební a módní trendy, mění se i využití a vzhled dřevěných pergol. V minulosti se pergoly stavěly jako ozdobné konstrukce na zámeckých zahradách a porostlé popínavými růžemi či vinnou révou vrhaly příjemný stín. V dnešní době je vnímáme především jako velmi atraktivní i účelný doplněk zahrady. Jedním z nejčastěji používaných materiálů pro stavbu pergoly je dřevo. Pokud jste se rozhodli pro stavbu svépomocí a hledáte jednoduchý návod jak postavit pergolu, rádi Vám dáme pár rad jak na to.

Ujasněte si místo a načrtněte plán!

Do stavby pergoly svépomocí se můžete pustit od jara až do podzimu. Měla by stát na rovné ploše. Záleží jen na Vás, zda ji vybudujete u domu, nebo někde ve stinném koutku zahrady. Důležitou součástí dřevěné pergoly je i podlaha, pokud se rozhodnete pro tu dřevěnou, přečtěte si i náš článek – Jak postavit terasuTipy a rady se Vám budou jistě hodit i při stavbě dřevěné podlahy pergoly, která má stejné zákonitosti jako stavba dřevěné terasy.

Dalším krokem, na který byste neměli zapomenout je - načrtnou si plán, díky kterému si ujasníte, kolik materiálu budete potřebovat. Nezapomeňte si také uvědomit, kolik lidí se bude běžně v pergole pohybovat a že je nutné myslet i na umístění různých doplňků jako je gril, různé servírovací stolky a odkládací stolky, relaxační lehátka a třeba i boxy na polstry. V této fázi je také důležité myslet na vhodně zvolený typ impregnace, lazury a jejího odstínu.

Náš tip:  Pokud se pod pergolou chystáte stolovat např. ve čtyřech, měly by být její rozměry nejméně 4,5 x 5 metrů a výška obvykle 2 – 2,5 metru.

Je mnoho druhů podlah a dá se použít i např. zámková dlažba a keramická dlažba. Pokud nemáte ještě podlahu hotovou např. z předchozího projektu, tak se můžete vrhnout rovnou na stavbu pergoly. V opačném případě je nutné zamyslet se nad vhodným uchycením svislých stojin a to v závislosti na použitém materiálu podlahy. Jiné přichycení bude např., do betonu nebo do dřeva.

V případě, že stavíte pouze dřevěnou pergolu a podlahu budete řešit až pak, je několik metod, jak si určit, kde budou stát nosné sloupky konstrukce. Jedna z nejstarších metod, je použití provázku a např. čtyř tenčích dřevěných kulatinek nebo kolíků (dají se použít i velké hřeby). Dřevěnými kulatinkami, velkými hřebíky nebo kolíky si vytyčíme půdorys budoucí pergoly. Zatlučeme je přesně a kolmo do rohů půdorysu. Poté si zkontrolujeme provoúhlost půdorysu a znova přeměříme jeho rozměry. Jde o klíčovou fázi stavby pergoly! A v této fázi je čas i na stavbu betonových základů, potřebných pro ukotvení nosných sloupků. Pro betonové základy hloubíme díry v hloubce cca 80 cm, nedochází tak k promrznutí a základ je stabilnější.

„Stavíme“ v tom s Vámi: Nepodceňte volbu materiálu a vyberte si zkušeného dodavatele!

Na betonovém základu si vyznačte, kde budou stát nosné sloupky konstrukce. Nejlépe se k těmto účelům hodí a také jsou v dnešní době nejvíce používané dřevěné KVH hranoly o profilu 120 x 120 mm, 140 x 140 mm nebo 160 x 160 mm. KVH hranoly jsou hoblované a mají sražené hrany. Pro pohledové použití je tak stačí jen přebrousit a opatřit povrchovou úpravou. Můžete také vybírat z nabídky našich stavebních hranolů (tzv. čerstvé hranoly), u kterých je nutné počítat s tím, že časem se při vysychání tvoří trhliny a dochází ke zkroucení.

Sloupky by měly být od sebe vzdáleny cca 2,5 – 3 metry.                                              

Jak ukotvit pergolu? K ukotvení dřevěných sloupků se skvěle hodí kotevní patky (kotevní pilíře), které jsou výškově nastavitelné, s volnou maticí. Jsou vhodné pro kotvení jakékoliv dřevostavby a to na již hotové betonové základy, zámkovou dlažbu. Matice není přivařená na desku a to umožňuje její instalaci na trám a také snadné dorovnání výšek pouhým otáčením matice. Preferujete-li celodřevěný vzhled Vaší stavby, je spoj patka - trám díky kotvení trámu na rovnou desku více skrytý, než při kotvení na patky s U profilem.
Vlastní kotvení pergoly či dřevostavby (dorovnání výšek) je u kotevního pilíře s volnou maticí pohodlnější (časově méně náročné), proto je patka preferována nejen zkušenými řemeslníky.

Stojny  - dřevěné hranoly ukotvíme tedy pomocí těchto kotevních patek. Delší stojny umístíme do zadních patek, kratší do předních, čímž získáme sklon a tím vytvoříme spád na střechu pergoly. K ukotvení hranolů do patek použijeme nejlépe vratové šrouby s podložkamimaticemi. Nosnou konstrukci spojte nahoře vodorovnými hranoly.

Nyní je základní kostra pergoly hotova a je potřeba zpevnit konstrukci příčníky, čímž zároveň vytvoříte podklad pro ukotvení případného zastřešení. Nejdříve použijeme dva hranoly, které ukotvíme na přední a zadní stojny. Ty se stanou podkladem pro kotvení příčníků a zároveň jimi celou konstrukci zpevníte. Příčníky musí svou délkou přesahovat půdorys pergoly a to na každé straně o 20 - 30 cm. Konstrukci pergoly můžete zpevnit také ve výšce 40 – 60 cm nad zemí.

Jak na zastřešení pergoly?: Je mnoho způsobů, záleží na financích a účelu

Na střechu pergoly můžete použít mnoho typů materiálu. Chcete-li mít na terase dostatek světla, využijte například průhledné polykarbonátové desky, akrylátové sklo či PVC vlnité desky.

Pokud vám o světlo primárně nejde, můžete sáhnout například po dřevěných 19 mm palubkách (montujeme pohledovou stranou dovnitř pergoly). Toužíte-li po pálených taškách, je třeba udělat konstrukci pergoly odolnější a masivnější a je potřeba počítat s většími náklady.  

Bojíte se bočního větru a deště? Jednoduchá a účelná řešení, které zvládnete svépomocí

Pokud máte vyšší nároky a budete chtít pergolu užívat co nejvíce měsíců v roce, je nutné myslet i na ochranu např. před bočním větrem a deštěm. Skvěle se k tomu hodí tzv. pergolové dřevěné mříže. Dřevěné mříže se prodávají již hotové v mnoha rozměrech. Pokud ale potřebujete mříže přesně na míru, můžete se do jejich konstrukce pustit klidně i sami.

Stačí si přesně naměřit a uříznout hranoly výplňových rámečků, které spojí stojny. Výplňové rámečky lze sešroubovat, spojit v kolíčkovací šabloně, případně spojit rohovými čepovými spoji. Rámy vložíme mezi stojny a vyrovnáme případné drobné nerovnosti vzniklé zatloukáním patek.

Tradiční rámečky jsou tedy tvořeny latěmi, které jdou proti sobě například v úhlu 45◦, vznikne tak klasické síťování. Záleží jen na Vás, v jak velkém pravidelném odstupu budete latě umisťovat - podle toho dosáhnete požadované hustoty síťování, respektive velikosti ok. Dřevěné lišty ukotvíme do rámečků vruty, které po vložení rámečků mezi stojny nebudou vidět. Ke stojnám nakonec ukotvíme dokončené rámečky s latěmi dlouhými vruty. Rámečky umístíme tak, aby jejich spodní hrany začínaly alespoň 15 cm nad zemí. 

Pokud necháte dřevěné mříže obrůst popínavými rostlinamistane se dřevěná pergola místem skutečně intimního posezení s rodinou či přáteli. Je li pergola postavena na vhodném místě a také navržena i postavena s citem a dobrým vkusem, spolu s dobře vybraným zahradním nábytkem, sluší každé zahradě i rodinnému domu. 

Při jakékoli práci vždy dbejte na bezpečnost. Rádi Vám pomůžeme s výběrem kvalitního dřevěného materiálu na Váš projekt a spolu s Vámi tak předejdeme mnoha nepříjemnostem. Pokud tedy hledáte kvalitu, širokou nabídku a odborný servis, neváhejte a navštivte naši prodejnu Marušík Holz s.r.o. v Ostravě, a nebo vybírejte z nabídky našeho eshopu, rozvážíme po celé ČR!

Marušík HOLZ sro

Volejte

728 058 069

PO-PÁ: 7:00 - 16:00
SO: 8:00 - 11:00

Napište nám

Prodejna Ostrava

MARUŠÍK HOLZ s.r.o.
K Turkovu 3286/3
Ostrava - Martinov

Kontakt