Dřevěná pergola: Módní trend i prostor pro trávení pohodových chvil na zahradě
Dřevěná pergola: Módní trend i prostor pro trávení pohodových chvil na zahradě
S tím, jak se mění stavební a módní trendy, mění se i využití a vzhled dřevěných pergol. V minulosti se pergoly stavěly jako ozdobné konstrukce na zámeckých zahradách a porostlé popínavými růžemi či vinnou révou vrhaly příjemný stín. V dnešní době je vnímáme především jako velmi atraktivní i účelný doplněk zahrady. Jedním z nejčastěji používaných materiálů pro stavbu pergoly je dřevo. Pokud jste se rozhodli pro stavbu svépomocí a hledáte jednoduchý návod jak postavit pergolu, rádi Vám dáme pár rad jak na to.
Ujasněte si místo a načrtněte plán!
Do stavby pergoly svépomocí se můžete pustit od jara až do podzimu. Měla by stát na rovné ploše. Záleží jen na Vás, zda ji vybudujete u domu, nebo někde ve stinném koutku zahrady. Důležitou součástí dřevěné pergoly je i podlaha, pokud se rozhodnete pro tu dřevěnou, přečtěte si i náš článek – Jak postavit terasu? Tipy a rady se Vám budou jistě hodit i při stavbě dřevěné podlahy pergoly, která má stejné zákonitosti jako stavba dřevěné terasy.
Dalším krokem, na který byste neměli zapomenout je - načrtnou si plán, díky kterému si ujasníte, kolik materiálu budete potřebovat. Nezapomeňte si také uvědomit, kolik lidí se bude běžně v pergole pohybovat a že je nutné myslet i na umístění různých doplňků jako je gril, různé servírovací stolky a odkládací stolky, relaxační lehátka a třeba i boxy na polstry. V této fázi je také důležité myslet na vhodně zvolený typ impregnace, lazury a jejího odstínu.
Náš tip: Pokud se pod pergolou chystáte stolovat např. ve čtyřech, měly by být její rozměry nejméně 4,5 x 5 metrů a výška obvykle 2 – 2,5 metru.
Je mnoho druhů podlah a dá se použít i např. zámková dlažba a keramická dlažba. Pokud nemáte ještě podlahu hotovou např. z předchozího projektu, tak se můžete vrhnout rovnou na stavbu pergoly. V opačném případě je nutné zamyslet se nad vhodným uchycením svislých stojin a to v závislosti na použitém materiálu podlahy. Jiné přichycení bude např., do betonu nebo do dřeva.
V případě, že stavíte pouze dřevěnou pergolu a podlahu budete řešit až pak, je několik metod, jak si určit, kde budou stát nosné sloupky konstrukce. Jedna z nejstarších metod, je použití provázku a např. čtyř tenčích dřevěných kulatinek nebo kolíků (dají se použít i velké hřeby). Dřevěnými kulatinkami, velkými hřebíky nebo kolíky si vytyčíme půdorys budoucí pergoly. Zatlučeme je přesně a kolmo do rohů půdorysu. Poté si zkontrolujeme provoúhlost půdorysu a znova přeměříme jeho rozměry. Jde o klíčovou fázi stavby pergoly! A v této fázi je čas i na stavbu betonových základů, potřebných pro ukotvení nosných sloupků. Pro betonové základy hloubíme díry v hloubce cca 80 cm, nedochází tak k promrznutí a základ je stabilnější.
„Stavíme“ v tom s Vámi: Nepodceňte volbu materiálu a vyberte si zkušeného dodavatele!
Na betonovém základu si vyznačte, kde budou stát nosné sloupky konstrukce. Nejlépe se k těmto účelům hodí a také jsou v dnešní době nejvíce používané dřevěné KVH hranoly o profilu 120 x 120 mm, 140 x 140 mm nebo 160 x 160 mm. KVH hranoly jsou hoblované a mají sražené hrany. Pro pohledové použití je tak stačí jen přebrousit a opatřit povrchovou úpravou. Můžete také vybírat z nabídky našich stavebních hranolů (tzv. čerstvé hranoly), u kterých je nutné počítat s tím, že časem se při vysychání tvoří trhliny a dochází ke zkroucení.
Sloupky by měly být od sebe vzdáleny cca 2,5 – 3 metry.
Jak ukotvit pergolu? K ukotvení dřevěných sloupků se skvěle hodí kotevní patky (kotevní pilíře), které jsou výškově nastavitelné, s volnou maticí. Jsou vhodné pro kotvení jakékoliv dřevostavby a to na již hotové betonové základy, zámkovou dlažbu. Matice není přivařená na desku a to umožňuje její instalaci na trám a také snadné dorovnání výšek pouhým otáčením matice. Preferujete-li celodřevěný vzhled Vaší stavby, je spoj patka - trám díky kotvení trámu na rovnou desku více skrytý, než při kotvení na patky s U profilem.
Vlastní kotvení pergoly či dřevostavby (dorovnání výšek) je u kotevního pilíře s volnou maticí pohodlnější (časově méně náročné), proto je patka preferována nejen zkušenými řemeslníky.
Stojny - dřevěné hranoly ukotvíme tedy pomocí těchto kotevních patek. Delší stojny umístíme do zadních patek, kratší do předních, čímž získáme sklon a tím vytvoříme spád na střechu pergoly. K ukotvení hranolů do patek použijeme nejlépe vratové šrouby s podložkami a maticemi. Nosnou konstrukci spojte nahoře vodorovnými hranoly.
Nyní je základní kostra pergoly hotova a je potřeba zpevnit konstrukci příčníky, čímž zároveň vytvoříte podklad pro ukotvení případného zastřešení. Nejdříve použijeme dva hranoly, které ukotvíme na přední a zadní stojny. Ty se stanou podkladem pro kotvení příčníků a zároveň jimi celou konstrukci zpevníte. Příčníky musí svou délkou přesahovat půdorys pergoly a to na každé straně o 20 - 30 cm. Konstrukci pergoly můžete zpevnit také ve výšce 40 – 60 cm nad zemí.
Jak na zastřešení pergoly?: Je mnoho způsobů, záleží na financích a účelu
Na střechu pergoly můžete použít mnoho typů materiálu. Chcete-li mít na terase dostatek světla, využijte například průhledné polykarbonátové desky, akrylátové sklo či PVC vlnité desky.
Pokud vám o světlo primárně nejde, můžete sáhnout například po dřevěných 19 mm palubkách (montujeme pohledovou stranou dovnitř pergoly). Toužíte-li po pálených taškách, je třeba udělat konstrukci pergoly odolnější a masivnější a je potřeba počítat s většími náklady.
Bojíte se bočního větru a deště? Jednoduchá a účelná řešení, které zvládnete svépomocí
Pokud máte vyšší nároky a budete chtít pergolu užívat co nejvíce měsíců v roce, je nutné myslet i na ochranu např. před bočním větrem a deštěm. Skvěle se k tomu hodí tzv. pergolové dřevěné mříže. Dřevěné mříže se prodávají již hotové v mnoha rozměrech. Pokud ale potřebujete mříže přesně na míru, můžete se do jejich konstrukce pustit klidně i sami.
Stačí si přesně naměřit a uříznout hranoly výplňových rámečků, které spojí stojny. Výplňové rámečky lze sešroubovat, spojit v kolíčkovací šabloně, případně spojit rohovými čepovými spoji. Rámy vložíme mezi stojny a vyrovnáme případné drobné nerovnosti vzniklé zatloukáním patek.
Tradiční rámečky jsou tedy tvořeny latěmi, které jdou proti sobě například v úhlu 45◦, vznikne tak klasické síťování. Záleží jen na Vás, v jak velkém pravidelném odstupu budete latě umisťovat - podle toho dosáhnete požadované hustoty síťování, respektive velikosti ok. Dřevěné lišty ukotvíme do rámečků vruty, které po vložení rámečků mezi stojny nebudou vidět. Ke stojnám nakonec ukotvíme dokončené rámečky s latěmi dlouhými vruty. Rámečky umístíme tak, aby jejich spodní hrany začínaly alespoň 15 cm nad zemí.
Pokud necháte dřevěné mříže obrůst popínavými rostlinami, stane se dřevěná pergola místem skutečně intimního posezení s rodinou či přáteli. Je li pergola postavena na vhodném místě a také navržena i postavena s citem a dobrým vkusem, spolu s dobře vybraným zahradním nábytkem, sluší každé zahradě i rodinnému domu.
Při jakékoli práci vždy dbejte na bezpečnost. Rádi Vám pomůžeme s výběrem kvalitního dřevěného materiálu na Váš projekt a spolu s Vámi tak předejdeme mnoha nepříjemnostem. Pokud tedy hledáte kvalitu, širokou nabídku a odborný servis, neváhejte a navštivte naši prodejnu Marušík Holz s.r.o. v Ostravě, a nebo vybírejte z nabídky našeho eshopu, rozvážíme po celé ČR!
Volejte
728 058 069
PO-PÁ: 7:00 - 16:00
SO: 8:00 - 11:00
Napište nám
Prodejna Ostrava
MARUŠÍK HOLZ s.r.o.K Turkovu 3286/3
Ostrava - Martinov
Kontakt