Dřevěná fasáda: Montáž dřevěné fasády je práce na několik dní a má i svá úskalí.

Provětrávanou fasádu z dřevěných palubek můžete vytvořit jak na dřevostavbě, tak i na zděném domě. Je to však náročná práce a je nutné počítat s prací pro dva lidi na i na více dní.

Nepodceňte přípravu: Nad čím se zamyslet, než začnete s montáží?

Je velmi důležité ohlídat, aby se pára srážela v místech, kde nemůže napáchat škody. Tedy mimo izolaci a tam, kde bude dobře odvětrávaná. 

Je potřeba mít od projektanta nebo architekta definovanou přesnou skladbu roštu, izolační vrstvy i celé fasády a to včetně detailů. Samozřejmě se do montáže můžete pustit i sami, s naší pomocí to jistě zvládnete. Trvanlivost hodně ovlivní i výběr dřeva. Mimořádně odolný je sibiřský modřín, ale i z palubek ze smrku či palubek z borovice z naší nabídky, je možné vytvořit kvalitní a trvanlivou fasádu. Fasádní profil se na fasádu montuje na dřevěný rošt. Případně se rošt vyrábí z vyšších profilů a izolace se vkládá mezi latě. Je nutné dodržet projekt a použít vhodné a pro tyto účely schválené materiály, aby fasáda dokázala odolávat nepříznivému počasí. Jinak se může velmi rychle poškodit.

Nejdůležitější kroky, které musíte při montáži dodržet.

1. Vlhkost: Pohlídejte si správnou vlhkost a dopřejte palubkám dostatečnou aklimatizaci!

Jak dřevo přijímá a vydává vlhkost, mění rozměry a tvar. Ideální je, když je vlhkost palubek stejná jako okolní vzduch, pak zůstávají rozměry i tvar stejné. Nezapomeňte, že před montáží by se tedy měly palubky aklimatizovat!

Nechejte je ležet zabalené pod střechou tak, aby k nim mohl vzduch, ale aby nemokly. Doporučená vlhkost pro venkovní použití je 12% – 19%. Nejlepší však je počkat, až palubky dosáhnou stejné vlhkosti, jakou mají jiné dřevěné prvky z venkovní strany domu. Vše ověříte pomocí vlhkoměru. Podle vlhkosti dřeva se pak liší pracovní postup. „Pokud je vlhkost obkladu 17% - 20%, můžete palubky při montáži dorážet k sobě. Když je vlhkost nižší, musíte je povolovat, aby se při stoupající vlhkosti nevyboulily“. Povolovat znamená nechávat mezi nimi vůli 1 – 2 mm.

2. Vhodné ošetření: Nezapomeňte na vhodný nátěr fasádních palubek ještě před montáží!

Palubky natírejte před montáží, minimálně jednou vrstvou i z rubové strany. Když nátěr neobsahuje přípravky proti plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu  z naší nabídky, napusťte palubky takovým přípravkem ještě před nanášením nátěru. Nejvíce se používají tenkovrstvé lazury, oleje a vosky. U většiny nátěrových hmot jsou nutné dvě vrstvy. Také hranoly roštu ošetřete ochranným nátěrem. Na koncích palubek si pak předvrtejte otvory pro šrouby. Na každém konci desky jeden, a to alespoň 5 cm od kraje. Díky tomu nebudou profily praskat. Pak záhlubníkem vytvořte dolík pro hlavu vrutu, jinak se vytvoří ve směru vláken trhliny, do kterých zatéká voda a zkracuje tak životnost obkladu.

3. Začínáme samotnou montáž?:  Správně namontovaný dřevěný rošt Vám ušetří spoustu problémů.

Palubky nemontujte přímo na stěnu. Šroubují se na rošt vytvořený tak, aby za dřevěnou fasádou mohl proudit vzduch směrem nahoru a nahoře unikat. Když nosné latě montujete vodorovně, je třeba přes ně namontovat ještě svislé kontralatě. Vzdálenost mezi jednotlivými hranoly roštu musí být přiměřená tloušťce palubky. Nezapomeňte, že záleží také, zda je profil s perem a drážkou, nebo bez nich.

Co nejvíce dbejte na to, aby byl rošt rovný a aby kontralatě byly kolmo k obkladu. Zkontrolujte to pomocí olovnice a srovnávací latě. Větší nerovnosti, jako jsou kameny či zbytky omítky, odstraňte, menší vyrovnejte dřevěnými klínky umístěnými pod nosné latě, v místě upevnění hmoždinkami. Aby neunikalo teplo, neměly by se hranoly šroubovat zvenčí přímo do zdi. Místo jednoho silného hranolu můžete použít dva či více tenčích. Ten první přišroubujte na hmoždinku do zdi, další připevníte na ten první. U větších hranolů lze hmoždinkami přidělat na zeď kovové úhelníky a na ně přikotvit hranoly. Úhelníky pak překryjete izolací. Na svislé kotvení se většinou používá dlouhá vodováha. Přikotvíte si okrajové latě, ostatní pak připevňujete podle šňůry napjaté mezi ty okrajové. U vodorovného roštu si srovnáte vrchní lať, ostatní pak kotvíte podle ní s využitím vodováhy nebo olovnice.

4. Už se to rýsuje: Je čas přimontovat palubky nebo fasádní profily!

Palubky obkládejte vodorovně, perem nahoru. Při kotvení použijte kvalitní, dlouhodobě nekorodující materiály. Šrouby nezapouštějte příliš hluboko do dřeva.

Fasádní palubky s perem a drážkou lze kotvit do pera pozinkovanými kolářskými hřebíčky z naší nabídky, nebo nastřelovacími hřebíčky o délce 45 mm či více. To je takzvaný skrytý způsob. Lze je připevňovat i jedním, nebo dvěma vruty (podle šíře palubky) z nekorodující pevnostní ocele. V případě použití obyčejných hřebíků Vám může pod hlavičkou hřebíku vzniknout tzv. „slza“, kterou odstraníte pouze broušením. Proto se vyplatí větší investice i do hřebíků.   Při tomto, tzv. viditelném způsobu, je třeba dbát, aby vruty byly přesně v rovině a na všech palubkách stejně daleko od kraje.

Fasádní profily bez pera a drážky lze také kotvit dvěma způsoby. Buď lze pracovat se speciálními nerezovými příchytkami, které se zezadu dvěma vruty přichytí na profil a spárou mezi profily se ukotví na rošt. To je neviditelný způsob kotvení, efektní, ale finančně náročný. Levněji vyjde, když palubky připevníte jedním či dvěma vruty z nekorodující ocele. V tomto případě doporučujeme vrty předvrtat nebo zcela zapustit.

Pro rohy fasády a špalety jsou tři možnosti. První je překrývaný způsob. U této varianty rohy zakryjete masivní rohovou lištou nebo dvěma, k sobě kolmo slepenými prkénky (tvořícími rohovou lištu). Nevýhodou je zatékaní vody při dešti a větru, špatné vysychání a krátká životnost. Druhy způsob je přiznaný. Palubky či fasádní profily se zaříznou k sobě, pod úhlem 45 stupňů, ale nedorazí se k sobě. Nechá se mezi nimi rovnoměrná mezera 3 – 5 mm, aby po dešti čelní konce rychle uschly. Výhodou je vysoká životnost.           

Nejčastěji se však používá třetí způsob, segmentovaný. Palubky se nenastavují, ale rozdělí se, svisle vyčnívajícími hranolky, mezi které se zařezávají. Takovýto hranolek pak tvoří i roh fasády.

5. Poctivost a svědomitost se vyplácí: Nezapomeňte přetřít řezy i čelní konce a přidejte ochranné mřížky!

Pokud budete palubky zkracovat, řezy důkladně přetřete povrchovým nátěrem. Právě jimi vniká vlhkost do palubek nejrychleji. To platí i pro čelní konce palubek.

Spodní a horní zakončení fasády je třeba opatřit mřížkou, abyste zabránili vniknutí hlodavců, ptáků a hmyzu za palubky. Mřížky se dají použít plastové, stejně jako se používají na střechy na kontralatě, nebo hliníkové. Kotví se vruty, nebo hřebíky s plochou hlavou.

Při jakékoli práci vždy dbejte na bezpečnost. I výběrem kvalitního dřevěného materiálu na Váš projekt dokážete předejít mnoha nepříjemnostem. Pokud tedy hledáte kvalitu, širokou nabídku a odborný servis, neváhejte a navštivte naši prodejnu Marušík Holz s.r.o. v Ostravě, a nebo vybírejte z nabídky našeho eshopu, rozvážíme po celé ČR!

Marušík HOLZ sro

Volejte

728 058 069

PO-PÁ: 7:00 - 16:00
SO: 8:00 - 11:00

Napište nám

Prodejna Ostrava

MARUŠÍK HOLZ s.r.o.
K Turkovu 3286/3
Ostrava - Martinov

Kontakt